Údržba, ošetrovanie trávnikov

 

Sýto zelený, hustý a zdravý travnik je základom každej záhrady. Kvalitný trávnik zvýrazní okolité výsadby, vytvára príjemný pocit a jedinečný pohľad na záhradu.

 

Trávnik bez údržby pekný nebude

 

Na to aby si váš trávnik udržal svoju krásu počas celého roka, vyžaduje:

  • kosenie
  • odburinenie
  • vertikutáciu
  • hnojenie

 

Kosenie trávnika

 

Kosenie trávnika je hlavnou činnosťou v starostlivosti o trávnik. Na dosiahnutie kobercového trávnika je kosenie potrebné robiť minimálne raz za týždeň ostrým nožom na kosačke. Ak sa trávnik neošetruje pravidelne už zakrátko sa jeho krása a hustota pominie vašim predstavám a veľmi skoro ho prerastie nežiadaná burina.

 

Kosenie v pravidelných intervaloch vám ušetrí množstvo času, zbaví námahy a prinesie ideálny výsledok. Zakaždým kosením sa trávnik neustále rozrastá, čím zabraňuje rastu burín. Navyše kosením získate kobercový trávnik, ktorý vytvára v záhrade príjemný a upokojujúci dojem po celý rok.

 

Odburinenie trávnika

 

Burinu v trávniku netreba podceniť, pretože pri jej neriešení nastáva naozajstný problém, ktorého sa už len tak ľahko nezbavíte. Väčšinou ide totiž o trvalé buriny, ktoré sa rozmnožujú z roka na rok a nevadí im ani pravidelné kosenie.

 

Prítomnosť buriny môže mať viac dôvodov. Môže to byť nedôkladnou prípravou pôdy pred výsevom, alebo sa semienka buriny udržali na tele nejakého živočícha, ktorý navštívil trávnik prípadne ich jednoducho privial vietor.

 

Vdaka pravidelnému kontrolovaniu a odburineniu získate čistý, krásny trávnik bez burín, s ktorého sa môžete neustále tešiť. Navyše za odburinenie v rámci pravidelnej údržby trávnikov, platíte menej ako ked využijete odburinenie samostatne.

 

Vertikutácia, prevzdušnenie trávnika

 

Vertikutácia predstavuje dôležitú činnosť v údržbe trávnika. Pomocou vertikutátora sa rotujúcimi nožmi narezáva spodná časť trávnika, s ktorej vyberá odumreté častí tráv. Zároveň prerezáva vrchnú časť pôdy, čím sa dostane do koreňovej sústavy potrebné množstvo vzduchu, vody a živín potrebných pre správny rast a vývin trávnika.

 

S jarnou alebo jesennouj vertikutáciou a prihnojeniu bude váš trávnik prevdzušnení, čistý bez suchej trávy, odolný voči hubovým chorobám, krásny a plný života počas celého roka.

 

Hnojenie trávnika

 

Hnojenie trávnika je dôležitý proces na udržanie správneho vývinu trávnika počas celého vegetačného obdobia. Kvalitným hnojivom s rovnomerným hnojenie trávnika posypovým vozíkomrozhodením sa dodajú všetky potrebné živiny potrebné na to, aby ste dosiahli trávnik sýto zelený, životaschopný, pevný a hlavne hustý.

 

So špeciálnym rozmetacím vozíkom na hnojivo sa dosiahne presné rozhodenie hnojiva po celej ploche trávnik v presnej dávke.