Odborný rez, strihanie ovocných stromov

Odborný rez slúži na udržovanie rastu a rodivosti, presvetlenie hustých korún, zmladenie starších a dlho nestrihaných ovocných stromov. Umožňuje vytvorenie správneho tvaru koruny s dostatkom svetla, priestoru pre dosiahnutie kvalitnej úrody chutných plodov bez škodcov a chorôb.

Prečo strihať ovocné stromy?

 • Husté koruny stromov sú častejšie napádané chorobami ako presvetlené
 • Stromy sa pod ťarchou konárov zbytočne vyčerpávajú
 • Podporí sa rast zdravých a rodivých konárov a listov
 • V korune stromov bude dostatok svetla, čím budú plody v správnej veľkosti a chuti bez hubových infekcií
 • Rezné rany sa po zatrení voskom rýchlo zahoja


Pozrite sa ako môžu dopadnúť aj vaše ovocné stromy, ked sa nebudú udržiavať. 

Ak sa ovocný strom nestrihá a neošetruje, dokáže úplne prerásť a prináša len škodcami napadnutú úrodu malých plodov! 

Kto vám pomáha strihať stromy

Michal Tibenský - Záhradník, špecialista na strihanie stromov

Pomáham záhradkárom so strihaním ovocných stromov, aby získali zo stromov kvalitnú, chutnú úrodu plodov a mali pekné, zdravé stromy. Zároveň si ušetrili viac času, námahy a nemuseli sa trápiť so strihaním svojpomocne. 

Vyštudoval som strednú záhradnícku školu v Rakoviciach v odbore záhradník, realizácia a údržba zelene. Školu som absolvoval v rokoch 2000 - 2005.

Do roku 2006 som pracoval pre záhradné centrá v trnave a záhradné firmy v blízkom okolí. V záhradných firmách som bol veľmi prospešný ako po pomocnej tak pracovnej odbornosti avšak z nízkou rentabilitou a nasadenosťou. To mi následne pomohlo naštartovať svoju vlastnú, doteraz úspešnú karieru so skvelými výsledkami.

Od roku 2006 sa venujem strihaniu ovocných stromov. Za ten čas som pomohol viac ako 1500 záhradkárom vytvoriť pekné stromy v správnom tvare, ktoré im pravidelne prinášajú chutnú a zdravú úrodu. 

Výhody strihania stromov

 • získate presvetlenú a vzdušnú korunu stromov
 • stromy v optimálnej výške a v správnom tvare
 • tvorba rodivého obrastu a kvetných púčikov
 • kvalitná a zdravá úroda ovocia z vlastných stromov
 • vitálne stromy, pravidelná rodivosť aj v staršom veku
 • odborným rezom ovocné stromy starnú pomalšie
 • zamedzí sa striedanie rodivosti stromov


Vďaka odbornému rezu ovocných stromov získate správny tvar, šírku, výšku či rozloženie koruny a viac hodnotnej  úrody ovocia ako doteraz. Okrem toho vaše stromy budú presvetlené, pričom budete mať jednoduchý prístup pre zber úrody a stromy tak zostanú dlho produktívne a zdravé.

Aká je cena za strihanie stromov? 


Cena za odborný rez, strihanie ovocných stromov: 10 € / hod.

V cene je zahrnuté:

 • mladé stromy - výchovný, tvarovací rez
 • staršie a staré stromy - presvetlovací, udržovací a zmladzovací rez
 • ošetrenie vzniknutých rán po reze stromovým balzamom
 • pozberanie konárov a uloženie na hromadu

+ odborné poradenstvo, vysvetlenie a postupy rezu stromov

* zanedbané stromy s veľmi hustými korunami - cena dohodou po obhliadke 


Min. množstvo na objednanie služby: 1 strom

Max. množstvo na objednanie služby: 10 stromov

K cene je samostatne zahrnutá náhrada za cestovné ku vám a späť: 10 €

V cene za cestovné je zahrnutý dovoz náradia a potrebného vybavenia

Cena je konečná, nie som platcom dph. 

Platíte v hotovosti po vykonaní služby.

Okrem toho platíte aktuálnu hodinovú cenu za strihanie stromov počas celej doby spolupráce.

Ponuka je určená pre záhradkárov s trnavy, pezinka, senca a okolia, ktorý chcú dosiahnúť správny tvar, výšku, presvetlenú korunu, kvalitnú zdravú úrodu ovocia a majú veľkú obavu o zle urobenom reze stromov svojpomocne.

Ponuka je ukončená.

Pozrite si ukážky pred a výsledky po odbornom reze

Referencie, výsledky, dôkazy

Strihanie jabloní, hrušiek

Som v tomto úplne laik a moje mladé stromky, jablone a hruška potrebovali niečo urobiť. Nevedela som že potrebujú ostrihať. To som sa dočítala na blogu záhradníka michala, a preto som ho kontaktovala, aby mi prišiel stromčeky pozrieť a čo s nimi treba urobiť. Poradil mi a odporučil, že potrebujú výchovný rez a potom každoročný udžiavať v správnom tvare, aby prinášali peknú úrodu. Kedže to boli mladé stromy, tak mi založil koruny ako treba. Teším sa na prvú úrodu a dalšiu údržbu. Ďakujem vám za ochotu, poradenstvo a vytvorenie korún jablonkám a hruške. Petrovičová, Senec 

Polakovičová, strihanie stromov, Ba-Vajnory

Bola som prekvapená, keď som vás pozorovala, že ako presne viete, ktorý konár máte na stromome odrezať. Viete presne, ktorý konár skrátiť na dlhšie, ktorý na kratšie, ktorý odrezať úplne a tak dosiahnuť perfektný tvar stromu. Odvtedy mi začali tie jablone, čo som ich chcela dať vyhodiť, prinášať tak výborné a chutné jablká, bez chrastavitosti, že super. Veľmi pekne vám ďakujem a odporúčam vás aj ostatným záhradkárom, aby sa tešili s pekných stromov a zdravej úrody. 

Novanský, strihanie jabloní, Trnava

Pán Tibenský, sme veľmi radi,že sme vás oslovili na zimný rez našich jabloní. Po vaom odbornom reze úroda jablk tento rok zvýšila minimálne o 100 kg. Predtým sme nemali jablk ani za 2 prepravky, tento rok sme ich museli rozdávať, čo sme ich nemali kde uskladniť. Ešte raz vám ďakujeme a prajeme veľa úspechov.   

Urbanovič, strihanie jabloní, hrušiek, Senec

Ste šikovný a kreatívny záhradník, ktorý už od pohľadu na stromy vie poradiť a navrhnúť okamžité riešenie. Naše staré jablone a hrušky, ktoré ste počas dvoch rokov zmladzoval, začali neuveritelne prinášať znovu zdravú a kvalitnú úrodu. Ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu v dalších rokoch.  

Rez staršej čerešne

Pán Tibenský ako od šéfkuchára vám chcem poďakovať, za nielen pekne orezanú čerešnu ale jej čerešne. Tie som použil v našej kuchyni ako ozdobu na tortu pre našu kolegyňu k narodeninám. Fakt boli veľké a chutné. To bola veľmi správna voľba vás zavolať na orezanie staršej čerešne. Zarodila síce menej ako pred rokom, ale zato veľké, sladké čerešne. Pozdravujem a prajem všetko dobré, aby ste mali veľa spokojných zákazníkov. M.Petrák, Pezinok 

Strihanie broskyne

Bolo to správne vás zavolať na strihanie mojich broskýň. Páčil sa mi že najprv viete posúdiť stav a poradiť čo sa bude dať zo stromami robiť. Potom som bola prekvapená, ako ste dokázať doslova vytvarovať koruny aby znovu začali rásť a prinášať plody. Môžem potvrdiť, broskyne tento rok tak zakvitli a zarodili, že som ich musela pretrhávať, aby sa nepolámali. Veľká vďaka a odporúčam vás ďalším záhradkárom. Oplatí sa, budete mať pekné stromy, svoju úrodu a nemusíte kupovať ovocie v obchode. Vargová, Trnava 

Úroda, ktorú dosiahli zákazníci po mojom odbornom reze stromov


Ponuka je ukončená.

Najčastejšie otázky

Pre koho je služba určená?


Je určená pre tých záhradkárov, ktorý chcú dosiahnuť správny tvar, výšku, presvetlenú korunu a kvalitnú zdravú úrodu ovocia a majú veľkú obavu o zle urobenom reze stromov svojpomocne. A taktiež pre tých, ktorý chcú využívať odborný rez stromov pravidelne za jednu cenu. 

Kedy sa treba objednať na zimný rez stromov ?

Službu je potrebné dohodnuť najneskôr do 14. marca 2021, kedy objednávky ukončujem. Odporúčam vám objednať sa už teraz, lebo zajtra môže byť neskoro. 

Ako sa platí za strihanie stromov?

Za odborný rez ovocných stromov je možné platiť len v hotovosti po vykonaní služby. Pre zákazníkov, ktorý využívajú aj dalšie služby v pravidelných intervaloch je možnosť platby prevodom na účet.  

Pre koho táto služba nie je?


Služba rez ovocných stromov nie je určená pre veľkopestovateľov ovocných stromov, ktorý majú ovocné sady a škôlky, lebo u týchto firiem sa používajú iné agrotechnické postupy a technika.


Kedy začínate robiť zimný rez ovocných stromov?

Zimný (predjarný) rez jabloní a hrušiek začíname vykonávať od februára ked je teplota vzduchu nad 0°C a je bez snehu. Rez sliviek, broskýň, marhulí, čerešní a višní následne, ked už teplota neklesá pod 5 stupňov v mesiaci marec. 

Ako objednať, dohodnút strihanie stromov?

Strihanie stromov si môžete jednoducho a pohodlne objednať cez kontaktný formulár alebo dohodnúť telefonicky.

Vďaka odbornému rezu ovocných stromov získate správny tvar, šírku, výšku či rozloženie koruny a viac hodnotnej úrody ovocia ako doteraz. Okrem toho vaše stromy budú presvetlené, pričom budete mať jednoduchý prístup pre zber úrody a stromy tak zostanú dlho produktívne a zdravé. 

Ponuka je ukončená.