Tvarovanie okrasných drevín

20.02.2019 12:51

 

tuje tvar gulaTuje, krušpán, borievka, tis či cyprusovec... okrasné dreviny, ktoré zdobia naše záhrady a okolie našich domov. Na to, aby boli krásne v zime i v lete, treba sa o ne patrične (a odborne) starať. A táto starostlivosť sa vám odmení nádhernými tvarmi, ktoré budú vaše ihličnaté či stálozelené dreviny mať.

 

Zveriť ich do rúk záhradníkovi je ten najlepší spôsob, ako zo smreka, tují, tisu alebo vtáčieho zobu vykúzliť súmerné tvary, ktoré budú na vašej záhrade pôsobiť upravene a dominantne. Uprednosťňujete formálne geometrické tvary ( guľa, ihlan, kocka či obdĺžnik), alebo skôr tie neformálne ( špirála, polkruh či bonsai)? Vašej fantázií a šikovnosti záhradníka sa medze nekladú. Pozrite si fotogalériu, ako môžu byť upravené aj vaše dreviny

 

Je len potrebné rešpektovať vlastnosti jednotlivých druhov drevín, pretože každý z nich má iný rast a špecifické požiadavky na tvarovanie.

Ak neviete, aký tvar a strih by bol najvhodnejší práve pre tie vaše dreviny, dohodnite si s odborníkom prehliadku a získajte o svojich okrasných drevinách, stromoch a kríkoch viac informácií.

 

Veď kto by nechcel, aby bol pohľad do jeho záhrady atraktívny, pútavý a oku lahodiaci? Kto by nechcel mať z okolia svojho domu potešenie počas celého roku?

 

Záhrada je odrazom svojho majiteľa. A ak je výnimočný on, nepochybne by mala byť výnimočná aj ona. Mala by byť zrkadlom jeho originality, estetického cítenia, vnímania prírody, dizajnu, svojho okolia... A ak to cítenie a predstavy spoja so šikovnými rukami a fantáziou záhradníka, vzniká pod jeho rukami majstrovské dielo. Zelené, živé, krásne.

 

Dielo, ktorého galériou je vaša záhrada, jedinečný obraz, ktorý sa nedá len tak kúpiť „v obchode“. Ak sa rozhodnete dať svojej záhrade tvar, ten pohľad ( a výhľad) bude stáť za to.

 

     

 

 

autor článku

 

Michal Tibenský

Pomáham záhradkárom s odbornými prácami v záhrade tak, aby si ušetrili čo najviac námahy a získali zo záhrady čo najväčší úžitok.

 

Kontakt: 0911 416 184

E-mail: poradenstvo@zahradnik-michal.sk

 

Dalšie tipy a návody, ako si zjednodušiť prácu zo strihaním okrasných drevín