Rez a tvarovanie jabloní

05.02.2020 13:37

 

  • Ako postupovať pri založení ovocnej steny z jabloní?
  • Aké druhy jabloní sú najvhodnešie?
  • Koľko je potrebných konárov na ovocnú stenu? 
  • Kedy je lepšie strihať na jar alebo v lete?
  • Koľko krát treba robiť rez, aby sa dosiahla kvalitná úroda?

 

Ako založiť ovocnú stenu z jabloní 

 

V prvom rade je mať urboenú pevnú konštrukciu s drotením vedením. Stlpy by mali byť od seba vzdialené aspon 4m. Konštrukciu je dobré umiestniť v záhrade tak, aby bola orientovaná sever - juh. Preto aby jablone mali dostatok svetla a jablká mohli dozrieť a mať peknú farbu

 

Medzi stlpikmi je treba natiahnuť pevný drôt. Podľa toho z koľkých poschodí chcete mať stenu, treba natiahnuť počet drôtov. Najlepšie je tri až štyri rady drôtov. Prvý drôt by mal byť 80 cm od zeme. Každy další 30 cm nad sebou.  

 

Na drôty budete postupne pripevnovať konáre jabloní do vodorovnej polohy. Trojposchodvá stena je optimálna. 

 

Medzi jednotlivé stply posadte dva mladé stromky jabloní. Hlavný konár jablone priviažte k prvému drôtu. Zastrihnite nad prvým drôtom, aby sa mohli vytvoriť prvé bočné konáre.   

 

Ktoré odrody jabloní sú najvhodnejšie na ovocnú stenu?

 
Na ovocnú stenu je potrebné vybrať jablone, ktoré sú naštepené na slaborastúcich podníkoch. Najlepšie sú M9. nerastú rýchlo a majú optimálne prírastky a vysokú úrodnosť.
 
Z odrôd môžu byť topaz, rubinola, idared, jonagold, gala, golden delicious, priesvitné letné, júlia, spartan. 
 
  

Koľko konárov je potrebných na peknú ovocnú stenu?

 

Na ovocnú stenu je treba povedať, že je to plošný tvar stromov - jabloní. Tu je tvarovanie koruny iné ako u voľne pestovaných korún. 

 

U plošných tvarov sa zapestujú bočné ramená na ľavú a pravú stranu od stredníka. To znamená, ak máte medzi stlpmi tri drôty, tak jedna jablon bude mať tri ramená na ľavú a tri ramená na pravú stranu.