Presvetľovací rez ovocných stromov

20.10.2018 21:28
Jedným z najvýznamnejších pestovateľských opatrení pri pestovaní ovocných stromov a drevín je ich presvetľovací rez.
 
Presvetľovací rez je odborný zásah, pri ktorom sa z koruny stromu odstráni na konárový krúžok niektorá časť – letorast, jednoročný výhonok, rodivý obrast, kostrový alebo bočný konár.
 
 
Ak by sa spodná časť ponechala, (čapík, pahýľ), ide o rez zmladzovací. Z ponechanej časti vyrastú nové výhonky, ktorými sa strom snaží odrezanú časť nahradiť.
 
 
  • Cieľom presvetľovacieho rezu je vytvoriť v korune stromu priaznivé vzdušno-svetelné pomery. Prispieva aj k formovaniu zvoleného tvaru koruny. Má veľmi priaznivý vplyv na kvalitu a vyfarbenie plodov, ako aj na celkový zdravotný stav stromu.
 
 
Presvetlovanie korún je veľmi dôležitým pestovateľským opatrením pri všetkých ovocných druhoch od výsadby stromčeka na trvalé stanovisko až do konca jeho života. Jednotlivé zásahy sa uplatňujú v období vegetačného pokoja – február, marec, ale aj v priebehu vegetácie.
 
 

Presvetľovanie mladých a rodivých stromov

 
 
Tvarovanie koruny mladých a rodivých ovocných stormov, pri ktorom sa každoročne skracujú predlžujúce jednoročné výhonky, vyvoláva rast veľkého počtu výhonkov smerujúcich do vnútra koruny.
 
 
Včasným odstrňovaním zahusťujúcich výhonkov sa predchádza zahusťovaniu koruny počas vegetácie. Výhonky je potrebné odstrániť až na začiatok ich rastu – konárový krúžok.
 
 

Presvetľovanie starších stromov

 
 
V korune stromu má byť 4 - 5 kostrových a na nich primeraný počet bočných konárov. Pri nadmernom počte je ich potrebné odrezať už v mladom veku stromu.
 
 
Ak by sa ponechali v neskoršom veku by spôsobili odumieranie rodivého dreva. Konáre by potom v spodnej časti vyholovali a rodivá sila by sa presunula na obvod koruny, najme do vrchných časti.
 
 
Presvetlovanie starších stromov sa používa spolu zo zmladzocacím rezom a znižovaní korún.
 
 
 
 
autor článku
 
Michal Tibenský
 
Pomáham záhradkárom so strihaním ovocných stromov, aby získali zo stromov kvalitnú, chutnú úrodu plodov a mali pekné, zdravé stromy. Zároveň si ušetrili  viac času, námahy a nemuseli sa trápiť so strihaním svojpomocne.
 
Viac informácií o mne