Prečo strihať stromy

10.01.2018 10:48

Ked sa pozerám počas svojej práce na ovocné stromy v jednotlivých záhradách predtým ako začnem, stále mi v hlave prebieha jedna a tá istá myšlienka:

 

Je to sen alebo sa mi to len zdá - väčšina stromov ako podla nákresu na výrobu metly. Je to možné, asi je, slovo odborníka nepustí z očí, čo vidí pred nimi. Ano väčšina stromov je na jeden štýl, ten ktorý je najjednoduchší pre všetky stromy.

Ako to, že to skracovania má taký veľký význam pre záhradkárov? Čo na tom vidia? Čo tým získajú?

Odpoved je - pekný strom, s ktorého vznikne metla, ktorá nemá páru

Ano, čítate dobre, metla, ktorá vznikla každoročným skracovaním obvodu koruny až zhustla tak, že keby ste stromy vyrezali a otočili opačne a zarovnáte ich, môžte s nimi chodníky zametať - samozrejme je to len všeobecné prirovnanie, ale vo väčšine prípadov je to pravda.

 

Prečo strihať stromy?

 

Bez pravidelného rezu rodivé drevo, na ktorom sa vytvárajú kvety a plody by po niekoľkých rokoch úplne zostarlo. Úrodnosť stromov sa nepravidelným rezom postupne presúva od stredu koruny smerom von. To zapríčinuje že množstvo plodov ohýba celé konáre od stredu koruny smerom k zemi. Pritom pravidelným rezom bude koruna pevná rastúca smerom od stredu do hora bez konkurenčných výhonov, ktoré ju zahustujú.

 

Kedy strom tvorí rodivý obrast?

 

Väčšina ovocných drevín vytvára plody na dvoj - trojročných rodivých konároch. Staršie drevo má len málo a menej kvalitného ovocia. Výnimkou sú napríklad broskyne alebo višne, ktoré kvitnú na jednoročných výhonkoch.

Cieľom rezu ovocných drevín je podpora vitálneho a zdravého plodiaceho dreva a zabezpečenie prístupu svetla a vzduchu dovnútra koruny, čo prispieva dobrému zdravotnému stavu rastliny. Sila rastu závisí od podpníka a udáva veľkosť, akú môže ovocná drevina dosiahnuť.

 

Ovocné dreviny by mali byť zdrojom zdravých a aromatických plodov a správny rez  je dôležitým predpokladom.

 

autor článku

 

Michal Tibenský

Pomáham záhradkárom so strihaním ovocných stromov, aby získali zo stromov kvalitnú, chutnú úrodu plodov a mali pekné, zdravé stromy. Zároveň si ušetrili  viac času, námahy a nemuseli sa trápiť so strihaním svojpomocne.

Viac informácií o mne

 

Tel: 0911 416 184

E-mail: info@zahradnik-michal.sk

 

Dalšie tipy a návody, ako si zjednodušiť prácu zo strihaním stromov