Prečo strihať okrasné a ovocné dreviny?

11.08.2019 19:55

 

Každým rezom sa aktívne zasahuje do rastového procesu rastliny a vďaka nemu sa vyvolá v rastline konkrétna reakcia:

 

Rez môže cielene podporiť aktívnejší prírastok rastliny, alebo naopak jej rast spomaliť, ak sa napríklad príliš rozrastá a stanovište je malé.

 

Správne vykonaným rezom sa dá podporiť bohatšia násada kvetov na ovocných stromoch. Pre ovocné dreviny je rez nevyhnutným predpokladom vyrovavnaného rastu, kvalitnej úrody a dobrého zdravotného stavu.

 

Rez môže vyvolať tvorbu nových výhonkov, ktoré majú na niektorých kroch zaujímavú farbu alebo intenzívne zafarbené listy. napríklad svíb biely vytvára krásne  červené výhonky len ak sa zmladí, na škumpe zasa rez vyvolá násadu nových výhonkov s intenzívne červenými listami.

 

Tuje, cyprusovce, krušpány pomocou tvarovacieho rezu môžu vytvoriť živé ploty s hustou protipohľadovou clonou, Tvarovacím rezom môžu ihličnaté okrasné dreviny vytvoriť moderné prvky ako výrazná dekorácia v tvare špirála, pyramída, obelisk, fontána či postavičky a zvieratá.

 

Popínavé dreviny sa môžu správnym rezom stať vhodným predelom na oddelenie rôznych častí záhrady alebo zakryjú nepekné pohľady. Rezom môžu rastliny plniť aj viac funkcí naraz, napríklad čerešna na jar ozdobí záhradu početnými kvetmi, v lete vytvorí chutné plody, poskytne tieň a po celý rok je dominantou záhrady