Letný rez marhulí, čerešní a višní

03.07.2018 20:57

letný rez čerešne Ak máte v záhrade starú marhulu, čerešnu alebo višnu a chcete je prinavrátiť rast a stratenú rodivosť, je čas na letný zmladzovací rez.

 

Zmladzovací rez sa robí na starších a starých stromoch, ktoré majú vysoké a široké koruny, začínajú usychať rodivé konáre a majú nepravidelnú rodivosť. Najčastejší príznakom pre zmladenie koruny sú oblúkovito zohnuté konáre, ktoré pod váhou ovocia sa dostali do vodorovnej a šikmej polohy smerom k zemi. Často sa aj hrubé konáre plné ovocia vylomia ešte pre dozrietím plodov, čo býva viac na škodu ako úžitku.  

 

Postup pri zmladzovacom reze marhulí, čerešní a višní

V prvom rade treba vziať do úvahy celkový stav stromu, či je vhodný ho zmladiť a či po hlbšom zásahu prežije. 

 

Marhule

Pri marhuliach býva častou chybou záhradkárov že ich nechajú volne rásť netreba rezať ani ošetrovať. Je to však dobré len do určitého stavu, kým za nezlomí polovica stromu a potom je už neskoro. Preto treba marhule postupne udržovacím rezom v letnom období po zbere skracovať o jednu tretinu konárov rastúcich v hornej časti koruny. 

 

Ak sa letný rez nerobí aspon každý druhý rok, potom sa stromy dostanú do stavu, ked prestávajú pravidelne rodiť a začínajú 

čerešna druhý rok po zmladzovacom reze

usychať vnutorné ako aj vonkajšie konáre. 

 

Čerešne

Staré čerešne znášajú aj radikálny zmladzovací rez a to zrezaním celej koruny s ponechaním kmena. Takto zrezaný kmeň dokáže nahradiť korunu zo spiacich púčikov množstvom mladých výhonov, s ktorých sa vybuduje nová korunu. 

S novovyrastených výhonov v druhom roku po zrezaný vyberieme tri -štyri, ktoré budú tvoriť kostru stromu. V dalších rokoch postupujeme ako výchovnom reze mladých stromov

 

 

Višne

U starších višní, ktoré sú husté a majú množstvo suchý konárov a slabú rodivosť je to podobné ako u čerešní, s rozdielom že po radikálnejšom reze trpia silným glejotokom a hrozí, že neprežije. Treba postupovať postupne zmladením počas dvoch až troch rokov podobne ako pri marhuliach, čím sa zabezpečí rovnomerný rast a rodivosť. 

 

Aby zmladzovací rez v letnom bol prínosom pre vaše stromy, treba ho robiť postupne počas dvoch až troch rokov. Každý rok treba odrezať jednu tretinu konárov na nižšie rozkonárenie tak aby sa koruna postupne vrátila do pôvodného stavu. Po takomto postupnom zmladzovacom rez po zbere úrody dosiahnete vyrovaný rast, obnovíte rodisť a celkový stav stromu.

 

autor článku

 

Michal Tibenský

Pomáham záhradkárom so strihaním ovocných stromov, aby získali zo stromov kvalitnú, chutnú úrodu plodov a mali pekné, zdravé stromy. Zároveň si ušetrili  viac času, námahy a nemuseli sa trápiť so strihaním svojpomocne.

Viac informácií o mne

 

Tel: 0911 416 184

E-mail: info@zahradnik-michal.sk

 

Dalšie tipy a návody, ako si zjednodušiť prácu zo strihaním stromov