Kedy treba prevzdušniť trávnik

05.03.2018 19:46

Vertikutácia, prevzdušnenie trávnika

trávna plsť, odumreté častí v trávniku Ak sa trávnik pravidelne kosí a ošetruje postupne sa v trávniku vytvára tesne na povrchu pôdy odumretá vrstva suchých častí tráv, výhonkov, stebiel, listov, ktorá sa nazýva trávna plsť. Trávna plsť uzamkne koreňovú zónu, kde prebieha výmena vzduchu a vody, čím sa v trávniku zadržiava nadmerné množstvo vody a vzniká tak z trávnika zdroj pre hubové choroby.

Pôda pod trávnikom okrem plsti je po pravidelnom kosení, chodení, hraní, opalovaní sa postupne utlačená, čím sa vytráca a znižuje množstvo vzduchu prístupného do korenovej sústavy. Rastliny tráv prestávajú rásť, strácajú svoju sviežozelenú farbu a vytláčajú na povrch suchú trávu po kosení.

 

Vertikutácia trávnik prevzdušní a vyčistí

 

vertikutácia trávnikaVertikutácia, strojové prerezanie trávnej mačiny za účelom vybratia suchých, odumretých častí tráv z trávnika. Cieľom vertikutácie je odstrániť všetky odumreté časti z trávnika, zabezpečiť prísun vzduchu, vody a živín ku koreňom, aby sa podporil správny rast, odnožovanie a rozsrastanie tráv. Vdaka vertikutácií sa dosiahne čistý, hustý trávnik v krásnej sýtozelenej farbe plný života a odolný voči chorobách a chodeniu.

 

 

 

Kedy je vertikutácia nevyhnutná

 

Termín prerezania trávnika je na jar v mesiacoch marec, apríl, a na jeseň v septembri a oktobri, Po vertikutácií je hnojenie trávnika posypovým vozíkompotrebné trávnik pohnojiť a to zásobnými hnojivami s dlhodobým rozkladom na 5-6 mesiacov, čím si ušetríte prácu oproti jednorazovým hnojívám krátkou dobou rozkladu 1-2 mesiace.

 

  • Trávnik nie je vhodné prerezávať počas leta, za suchých letných dní, kedy je trávnik v plnom raste. Silné teploty, slnko a použité hnojivo by mohli trávniku spláliť mladé odnožujúce výhonky. Takisto ani neskoro na jeseň a skoro na jar počas chladných a vlhkých dní nie je vhodné robiť vertikutáciu, pôda je velmi mokrá a mohlo dojsť k vytrhávaniu a poškodeniu trávnika.

 

 

Na zabezpečenie správneho rastu a odnožovania tráv je vertikutácia nevyhnutná. Prerezaním spodnej časti trávnika sa do pôdy dodá vyrovnaní pomer vzduchu a vody, čím sa umožní zdravý rast korenov a nadzemnej hmoty. Trávnik po vertikutácií a hnojení bude krásny, životaschopný a odolný počas celého roka.


trávnik po vertikutácií