Ako znížiť a zarovnať tuje

16.05.2017 20:31

tuja smaragd živá stena

 Mnohý majiteľia okrasných záhrad majú tuje smaragd vysadené na vytvorenie živej steny. Avšak ked už dorastú do istej výšky nad 4 až 6 metrov, uvažujú ich znížiť. Z jednej strany vysoké tuje vytvárajú nádhernú stenu, z druhej strany vrhajú tien susedovy, ktorému sa pod tienistým miestom ničomu nedarí. Ako znížiť tuje aby bola obojstranná spokojnosť aj uvás aj u suseda?

 

Zníženie tují krok za krokom

 

Prvým krokom je  potrebné si určiť výšku, na akú chcete tuje znížiť pomocou metra. Ak chcete zrezať tuje o meter a majú výšku 5 metrov, tak z rebríka namerajte 4 metre od zeme a v tej výške naznačte zastrihnutím konára miesto kde budetete zrezávať prvú tuju.

 

Druhý krok je rovnaký ako prvý, len nameranie výšky urobíte na poslednej tuji v živom plote. 

 

Tretí krok je nasledovný: uviažte na hornej časti tuje v požadovanej výške špagát a preneste ho na poslednú tuju, kde ho pevne uviažte v tej istej výške ako na prvej tuje, aby bol napnutý. Získate rovnakú výšku po celej dlžke živého plota, v ktorej budete tuje zrezávať a zarovnat.

 

Štvrtí krok - zrežte prvý vrchol prvej tuje v danej výške a zastrihnite nožnicami na žívý plot alebo plotostrihom všetky mladé konáriky do vodorovnej polohy. Tento postup opakujte na všetkých tujách až po poslednú presne vo výške podla napnutého špagatu.

 

Piaty krok - odviažte špagát na oboch koncoch tují. Po zrezaní a zarovaní všetkých tují podľa napnutého špagátu ste získali rovnako vysoký a zarovnaní živý plot na jednu výšku po celej dlžke.

 

znížení živý plot z tují

Ostatných zaujímalo tiež:

 

Ako strihať ovocné stromy

Ako upraviť záhradu okolo domu