Ako znížiť a zarovnať tuje smaragd

24.10.2015 20:37

tuja smaragd živá stena Mnohý majiteľia okrasných záhrad majú tuje smaragd alebo tuje západné vysadené na vytvorenie živej steny. Avšak ked už dorastú do istej výšky nad 4 až 6 metrov, uvažujú ich znížiť. Z jednej strany vysoké tuje vytvárajú nádhernú stenu, z druhej strany vrhajú tien susedovy, ktorému sa pod tienistým miestom ničomu nedarí. Ako znížiť tuje aby bola obojstranná spokojnosť aj uvás aj u suseda?

 

 

Zníženie a zarovnanie živého plota z tují

 

Śtyri metre vysoký a 2,5m široký živý plot z tují smaragd a tuje západnej pred znížením o jeden meter výšky. Plot je starý a bol neodborne zrezaní pred tromi rokmi o pol metra.

 

Zrezávanie jednotlivých vrcholov tují o jeden meter ručne pílkou, aby vznikla čistá rezná rana, ktorá sa dobre zacelí. Takto preschnuté vyzerajú tuje z vnútornej strany a to od spodnej až po vrchnú časť. Je to prirodzený opad vetviečiek z nedostatku svetla, podobne ako u všetkých ihličnanov.

 

Po zrezaní sa tuje vyčistia od suchých vetvičiek, konárov a zarovnajú sa nožnicami na živý plot do roviny z jednej strany. Takisto sa postup opakuje z druhej strany, nakolko živý plot je 2,5m široký. Horná časť tují pomerne za krátky čas začne obrastať, avšak oveľa pomalšie ako doteraz, pretože rástli prirodzene. V tejto výške sa strihanie bude robiť v dalšom roku, preto je zarovanie do roviny veľmi dôležité, kedže strihanie sa bude robiť plotostrihom.

 

Komplet znížení, zarovnaní a vyčistený živý plot z tují o jeden meter. Bočné strany neboli strihané z dôvodu dosiahnutia väčšej šírky plota na tri metre podľa priania zákazníka.  Potom sa bude plot udržovať v rovnakej šírke aj výške 3m.  Živý plot z tují teraz vyzerá úplne inak, je upravený, prirodzený, pekný a hlavne plní svoju ochrannú funkciu.

 

Súvisiaci článok

Význam živého plota v záhrade

 

Súvisiaca služba

Pravidelná starostlivosť o záhradu