Ako sa zbaviť pýru, púpavy a buriny v trávniku

19.10.2017 22:51

krásne udržiavaný trávnik bez burín Na to aby si udržal trávnik reprezentatívny vzhľad, krásu, a tvoril čistý sýtozelený porast, potrebuje pravidelnú odbornú starostlivosť, na ktorú majú mnohí záhradkári málo času. Vtedy nastáva časté vynechanie pravidelnej údržby aj niekolko krát za sebou, čo má za následok postupné prerastanie buriny v malých medzerách v trávniku.

 

Kedy sa prejavuje rast buriny v trávniku?

 

Trávnik je spoločenstvo trávnych druhov, ktoré vytvárajú prirodzené nízke porasty rôznej hustoty a plnia významnú funkciu okrasných záhrad. Ak sa trávnik odborne ošetruje v pravidelných intervaloch dokáže celý rok plniť svoju funkciu bez akýchkoľvek chorôb, škodcov či buriny. Pri neošetrovanom trávniku aspoň raz za týždeň, sa začínajú v trávniku vytvárať riedke miesta. V týcho malých miestach kde sa tráva plynuje nerozrastá, sú ideálne na klíčenie a rast burín.

 

Aké buriny sa vyskytujú v trávniku

 

pýr plazivý

Najčastejšie ide o jednoročné druhy burín ako púpava, sedmokráska, mohár, prstovka a loboda. Pri nesprávne spracovanej pôde pred výsevom či položení trávneho koberca sa vyskytujú trváce a odolné buriny - pýr plazivý a pupenec rolný.

 

Ako postupovať a zbaviť sa buriny v trávniku

 

Na úspešné odstránenie buriny je potrebné vedieť aké druhy burín máte v trávniku. V trávnikoch sa môžu vyskytovať buriny:

  • jednoročné - púpava, sedmokráska, mohár, prstovka a loboda
  • trváce - pýr plazivý a pupenec rolný

 

Pri jednoročných druhoch burín môžete použiť dva postupy a to selektívnym postrekom alebo prirodzeným odstránením.

 

bofix na burinu v trávnikuOdstránenie buriny selektívnym postrekom je jednoduchý a rýchly spôsob likvidácie dvojklíčnolistých burín ako púpava, loboda, pupenec alebo sedmokráska. Spoľahlivý selektívny listový herbicíd Bofix s účinkom do 14 dní po aplikácií. Trávnik zostane čistý bez burín avšak vzniknuté prázdne miesta treba dosiať, aby sa klíčenie buriny v týchto miestach nezopakovalo.

 

Prirodzený spôsob likvidácie buriny spočíva v pravidelnom kosení každý týždeň počas celej vegetácie. Týmto spôsobom sa potlačí rast buriny a podporí rozrastanie trávy do šírky, kde burina stálym znižovaným listovej plochy nedokáže trávu prerásť.

 

Ak sa tento postup dodrží v roku kedy sa v trávniku objavili buriny ako púpava, mohár a prstovka, ktoré sú jednoročné, na púpava a burina v trávnikudalší rok už nevyrastú pretože - nedokázali vytvoriť semeno, ktoré by sa opätovne dostalo do trávnika a navyše počas zimy odumrú. V dalšom roku po vertikutácíi a jarnom hnojení získate krásny, čistý trávnik bez burín a použitia chémie.

 

 

 

Pri trvácich druhoch burín v trávnikoch existuje len jedno možné riešenie: kompletná obnova trávnika alebo jeho časti

 

Obnova celého alebo časti zaburineného trávnika

 

Ak je v trávniku výskyt pýru len v určitej časti je to lepší prípad, ako ked je celý porast už viac pýrový ako trávnikový.Avšak treba postupovať tak, že daná časť pýrového trávnika sa kompletne postrieka totálnym herbicídom napr. roundop alebo fondo.

 

Po 10-14 dňoch ked je trávnik s pýrom suchý postupuje sa odznovu ako pri založení - odstránenie, kultivácia, urovnanie, výsev alebo položenie koberca, valcovanie a závlažovanie = nový trávnik bez burín + pravidelné kosenie a ošetrovanie.