Ako sa starať o trávnik?

02.05.2020 09:44

Máte trávnik a rozmýšľate nad tým:

 
  • čo potrebuje trávnik, aby bol celý rok krásny zelený?
 

Každý záhradkár túži po trávniku, na ktorý by mohol byť pyšný.

Trávnik v záhrade môže byť malý ako koberec v obývačke alebo veľký ako ihrisko.

 

 

Čo je najčastejším problémom záhradkárov pri údržbe trávnika?

 
Hlavným sklamaním z krásneho trávnika je najčastejšie nedostatočná starostlivosť.
 
 

Poznáte to dobre. Trávnik pravidelne kosíte, sem tam odburiníte a ked treba tak okraje zastrihávate. Inak sa trávnik o seba postará sám. Dobre vyzerá, a poviete si, do dalšieho kosenia mám pokoj.

To je bežná situácia. Avšak jeden týždeň príde náročnejší a poviete si, trávnik ešte počká do dalšieho týždňa. Len prídete po dvoch týždňoch a pozeráte, že čo to je s tým trávnikom. Tráva prerastená, vysoká, samá burina. Utekáte rýchlo k internetu a hľadáte prvú pomocnú ruku. Kto mi príde pokosiť a upraviť trávnik. Stalo sa to aj vám?

 

Ešte to môže dopadnúť horšie

 

Trávnik je teraz pekný, načo ho každý týždeň kosiť. V časopise alebo internete sa dočítate, koľko starostlivosti trávnik potrebuje. Hned vás kvôli pracovným povinnostiam na trávnik chuť prejde. Áno, možno je to aj vaša situácia. Poviete si, robota je prednejšia ako trávnik. Trávnik počká. Lenže aj ked trávnik počká, namáha s jeho údržbou vás neminie. Po mesiaci trávnik skoro celý poválaný, samá púpava, burina a preschnutý. A teraz, čo mám prvé urobiť?

 

Už máte z pracovných poviností po mesiaci veľkú hlavu. Do toho ešte trávnik a záhrada. Tak bud ešte pozbierate sily a trávnik si pokosíte a dáte do poriadku. A ked nie, tak rovno otvoríte google a nájdete záhradníka, ktorý to urobí za vás.

 

Pekný trávnik = pravidelná starostlivosť

 

Nestačí len trávnik vysadiť a jeéj tešiť sa. To je síce radosť, mať taký krásny trávnik, ten položený z kobercov. Lenže nechajte ho niekoľko týžňov tak, a vaša radosť a úsmev rýchlo zmizne. Pýtate sa prečo? 

 

Trávnik je živý hustý porast jednoklíčnolistých rastlín. Stále rastie a vytvára hustý koberec. Len vtedy, ked sa o trávnik pravidelne staráte. Inak vám prerastie, bude vysoký, poválany a preschnutý. Dopadne tak, že bude veľmi škaredý na pohľad. Taký nepekný trávnik predsa nechcete, je tak?

 

Aké sú hlavné činnosti k peknému trávniku?

 

Ak nechcete mať s trávnikom problémy, odporúčam vám vykonávať pravidelnú údržbu počas celého roka. Je fajn, mať trávnik a záhradu peknú po celý rok.

 

 

K peknému trávniku sú potrebné nevyhnutné tieto činnosti:

 

  1. jarná vertikutácia plus hnojenie  - marec, apríl
  2. pravidelné kosenie každý týždeň - apríl až november
  3. pravidelná závlaha ráno a večer  - apríl až november
  4. pravidelná kontrala výskytu burín, machu, hubových chorôb a ich likvidácia  - apríl až november
  5. jesenná vertikutácia plus hnojenie - september, október

 

Týchto 5 prioritných činností je potrebné robiť každoročne. Dosiahnete kvalitný, krásny, čistý trávnik bez burín a chorôb. Je potrebné ich dodržovať v správnom poradí od jari do zimy. Pri dodržiavaní týchto krokov si môžete povedať, že aj váš trávnik vyzerá úžasne po celý rok.

 

Ste časovo a pracovne zaneprázdnený?

Nestíhate sa o svoj trávnik starať svojpomocne?

Je toho na vás už veľa? Hľadáte záhradníka, ktorý sa vám o trávnik postará?

 

Využite odbornú službu - pravidelná údržba záhrady a môžte sa tešiť nielen s krásneho trávnika, ale aj celej záhrady po celý rok

 

autor článku

 

Michal Tibenský

Pomáham záhradkárom s odbornými prácami v záhrade, aby získali zo stromov kvalitnú, chutnú úrodu plodov, mali pekný trávnik a krásne upravené okrasné dreviny. Zároveň si ušetrili  viac času, námahy a nemuseli sa trápiť s údržbou záhrady svojpomocne.

Viac informácií  o mne 

 

Tel: 0911 416 184

E-mail: poradenstvo@zahradnik-michal.sk

 

Dalšie tipy a návody, ako si zjednodušiť prácu z údržbou záhrady