Ako sa starať o trávnik

05.02.2019 09:44

Starostlivosť o trávnik

Každý záhradkár túži po trávniku, na ktorý by mohol byť pyšný. Trávnik v záhrade môže byť malý ako koberec v obývačke alebo veľlký ako ihrisko, avšak  otázka je rovnaká:

Ako dosiahnuť, aby trávnik vyzeral jedinečne?

 

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú krásu trávnika, sú druhy tráv obsiahnutých v ňom. Hlavným sklamaním z výzoru trávnika je najčastejšie nedostatočná starostlivosť.

V mnohých záhradách vyzerajú trávniky biedne, lebo ich majiteľ nepochopil základný princíp starostlivosti o trávnik.

 

Čo je najčastejším problémom záhradkárov pri údržbe trávnika?

Trávnik pravidelne kosíte a okraje zastrihávate. Inak sa trávnik o seba postará sám, ak sa nevyskytnú nejaké neočakávané problémy. Ak tráva bledne, utekáte kúpiť vhodné hnojivo, ak hnedne po niekoľkých suchých týždňoch, ihned trávnik zalievate . niekedey sa v trávniku objaví mach alebo burina, znovu bežíte do obchodu kúpuiť nejaký postrek. V skratke, najprv čakáte na príznaky, a až potom sa ich usilujete riešiť.

 

Trávnik však potrebuje viac starostlivosti, aby bol naozaj krásny. Základnným princípom starostlivosti o trávnik je niekolko pravidelných činností, ktoré napomáhajú udržiavať trávu životaschopnú, atraktívnu, bez výskytu nežiaducich problémov.

Znamená to teda, že správna a pravidelná údržba je hlavným krokom k prevencí a nie liečbe alebo odstranovaní už vzniknutých problémov.

 

Hlavné činnosti k peknému trávniku

Ak nechcete mať s trávnikom problémy, odporúčam vám vykonávať pravidlenú údržbu počas celého roka. Je fajn, ak je trávnik vaším koníčkom a máte dostatok času, inak zostane váš trávnik iba pekným pohľadom po prvom kosení po jeho založení.

 

K peknému trávniku sú potrebné nevyhnutne tieto činnosti:

  1. jarná vertikutácia plus hnojenie  - apríl
  2. pravidelné kosenie každý týždeň - apríl až november
  3. pravidelná závlaha ráno a večer  - apríl až november
  4. pravidelná kontrala výskytu burín, machu, hubových chorôb a ich likvidácia  - apríl až november
  5. jesenná vertikutácia plus hnojenie - september

 

Týchto 5 prioritných činností je potrebné robiť každoročne, aby ste dosiahli kvalitný a krásny, čistý trávnik bez burín a chorôb. Je potrebné ich dodržovať v správnom poradí od jari do zimy. Pri dodržiavaní týchto krokov si môžete povedať, že aj náš trávnik vyzerá užasne po celý rok.

 

Ste časovo zaplnení pracovnými povinnosťami a nestíhate sa o svoj trávnik starať svojpomocne? Využite odbonú službu - pravidelná údržba záhrady a môžte sa tešiť nielen s krásneho trávnika, ale aj celej záhrady po celý rok

 

autor článku

 

Michal Tibenský

Pomáham záhradkárom s odbornými prácami v záhrade, aby získali zo stromov kvalitnú, chutnú úrodu plodov, mali pekný trávnik a krásne upravené okrasné dreviny. Zároveň si ušetrili  viac času, námahy a nemuseli sa trápiť s údržbou záhrady svojpomocne.

Viac informácií o mne

 

Tel: 0911 416 184

E-mail: info@zahradnik-michal.sk

 

Dalšie tipy a návody, ako si zjednodušiť prácu z údržbou záhrady