2 zásadné chyby, ako neprísť o úrodu

07.12.2019 13:01

správny rez kvalitná úroda

Pri reze ovocných stromov, sa často stretávam u záhradkárov z rovnakým postupom. 

 

Majú staré dobré odrody stromov a chcú ich zachráňiť kvôli chutným plodom, ktoré prinášajú. Tieto staršie odrody majú mohutné koruny, veľa krát vysoké, čo znemožňuje oberanie plodov a široké rozkonárenia siahajúce pri množstve úrody až k zemi. 

 

Aby svoje stromy zachránili a udržali v záhrade čo najdlhšie, dopúšťajú sa dvoch zásadných chýb.

 

Prvá chyba - radikálne zníženie starších stromov

 

Pri vysokých stromch je u záhradkárov akoby zvykom ich znížiť. Áno, treba, ale ako?

 

Pred samotným zákrokom však bez rozmýšľania alebo opýtania sa odborníka, stromy zrežú aj o viac ako polovicu výšky a šírky

 

Hlavne aby sa dali oberať plody aj bez rebríka a neboli husté a široké. Neuvedomujú si jednu však dôležitú vec, ktorá je pre daný strom - neopísateľný šok. Kompletne celú korunu doslova zošmíkajú na holé kmene,

 

Viete ako na takýto zásah zareaguje daný strom? Pozrite si fotodokumentáciu radikálneho rezu jablone nižšie. Takto môžu dopadnú aj vaše stromy ak ich takto zrežete. 

 

Viete akú budete mať potom úrodu? Možno aj žiadnu minimálne dva až tri roky. Aby vám do tej doby strom zarodil, musí byť následne odborne strihaný a to zimným a letným rezom.

 

Vo väčšine prípadov už takto znížené stromy majú tendenciu a bez dalšieho odborného rezu natoľko zhustnúť, že je dobré ho rovno nahradiť mladým alebo ho preštepiť a zachovať odrodu.

 

Pred a po radikálnom znížení celej koruny jablone o viac ako polovicu

 

Druhá chyba - žiadny rez viac ako dva roky

 

Možno to poznáte aj Vy. Máte v záhrade ovocné stromy a raz-dva krát ste ich ostrihali. 

 

Mysleli ste si, že to stačí, ved ako krásne tento zarodili. Ked tak zarodili tento rok, zarodia aj nabudúce. Načo ich budete strihať každý rok, škoda námahy. A tak ste popri svojich povinnostiach už na další rok stromy nestrihali a ani na další, lebo poviností stále je viac ako treba.

 

Stromy postupne rástli, rodili síce každý rok, ale menej a menej, čo nebolo na prvý pohľad viditeľné. Bola úroda, bola. Na čo strihať každý rok, nemám čas, musím to a tamto. 

 

Zrazu po pár rokoch neveriacky pozeráte na svoje stromy. Čo sú také husté, vysoké a široké a tie plody, aké sú malé, nemajú skoro žiadnu chuť a ešte sú aj červavé.

 

Čo sa to stalo? Prečo sú stromy v takom stave? Existuje východisko ako to vyriešiť?

 

Áno existuje!

 

Len si to predstavte:

Vaše stromy budú znovu presvetlené, v správnej výške a tvare. Budú znovu prinášať kvalitnú úrodu chutných plodov. Plody budú šťavnaté, veľké a zdravé bez škodcov. 

 

Stromy nebudú tak napádané hubovými chorobami alebo hmyzom, lebo majú vzdušnú a voľnú korunu. Nemusíte ich ani strihať, ani sa šplhať po rebríku s nožnicami v ruike, urobím to za vás, ak to bude chcieť aj Vy a to každoročne, nie len raz.

 

 

Takto dopadnú ovocné stromy neudržiavané viac ako dva roky

 

Ak sa nechete pozerať na takéto stromy aj vo svojej záhrade, ako na fotografiách, potom je pre vás odborný zimný rez nevyhnutný. Využite odbornú službu zimý rez a už tento rok sa môžete vaše stromy podľa druhu v správnom tvare, výške zo zaručenou úrodou.

 

Tieto dve chyby sú hlavným dôvôdom, prečo prichádzate o úrodu ešte skôr ako stromy zakvitnú. Preto vám neodporúčam v budúcnosti stromy rezať radikálne, dlhšie ako dva roky alebo ich nerezať vôbec

 

Pri znížený koruny - ak je strom veľmi vysoký použite rez na prevod a znižujte korunu na niekolko krát počas dvoch až troch rokov. Dosiahnete vyrovaný rast a zachováte stálu rodivosť.

 

Pri nestrihaných stromoch dlhšie ako dva roky alebo vôbec -  zavolajte odborníka, aby ste predišli zbytočným chybám urobených svojpomcne. S odborníkom budete mať istotu, že stromy zachováte a nemusíte ich dať vypíliť alebo nahrádzať novými.

 

autor článku

 

Michal Tibenský

Pomáham záhradkárom so strihaním ovocných stromov, aby získali zo stromov kvalitnú, chutnú úrodu plodov a mali pekné, zdravé stromy. Zároveň si ušetrili  viac času, námahy a nemuseli sa trápiť so strihaním svojpomocne.

Viac informácií o mne