6 dôvodov, prečo strihať stromy 

26.01.2021

Prečo vlastne strihať stromy?


Nejeden záhradkár-začiatočník, ktorý práve vysadil svoj prvý ovocný strom si položí otázku: Prečo treba ovocný strom vlastne rezať? Pýta sa právom, pretože aj vo voľnej prírode rastú ovocné stromy a nikto pravidelne nepodporuje ich rast nožnicami či pílkou.

Keď sa na neudržiavané stromy pozriete, všimnete si, že ich plody sú často veľmi malé. Okrem toho sa na nich väčšinou vyskytujú plesne. Zvyčajne sú napadnuté škodcami alebo hubovými chorobami.

Ak by ste ochutnali plody takýchto neorezaných stromov, rýchlo zistíte, že nie sú veľké, pekne vyfarbené, veľmi chutné ani sladké.


1: Rezom sa postaráte o sladké plody


Ako je možné, že niektoré plody majú kyslú chuť, sú tvrdšie a niektoré pekne vyfarbené a sladké ?

Je to nedostatkom svetla a slnečných lúčov v korune stromu.

Korene zakotvujú rastlinu v pôde, zároveň privádzajú vodu a výživné látky do jej zelených častí. Voda sa viaže na oxid uhličitý, ktorý zo vzduchu prijímajú listy, a vznikne cukor. Tento proces, nazývaný fotosyntéza, môže nastať, len ak majú listy a plody dostatok svetla.

Správnym rezom zabezpečíte, aby sa slnečné žiarenie dostalo aj do vnútra koruny stromu a v plodoch sa vytvorilo toľko cukru, že budú sladké a chutné.


2: Rezom podporujete zdravie plodov


Listy a plody neorezávaných stromov ľahšie napádajú hubové choroby. Hubové choroby ako chrastavitosť alebo plesne sa šíria rýchlejšie, čím sú stromy hustejšie. Biely povlak alebo škvrny na listoch sú znamením, že strom je potrebné ošetriť.

V hustých neorezávaných stromoch sa najviac rozširujú aj škodce. Vlnačka, vošky, obalovač alebo húsenice napadajú nielen listy ale hlavne plody. Škodce vedia narobiť najviac škody na dozrievajúcich plodoch.

Odborným rezom docielite to, že ovocné dreviny rýchlejšie preschnú. Výrazne sa tým obmedzí šírenie choroboplodných zárodkov a žravých škodcov. Odmenou sú zdravé chutné plody, pekné stromy a listy bez plesní a škvrnitosti.


3: Rezom udržujete ovocné stromy dlho mladé a plné sily


S pribúdajúcim vekom sa na neorezaných ovocných stromoch tvorí čoraz menej nových rodivých konárov. Spoznáte to, keď strom začne pomaly rásť po obvode koruny.

Začne usychať a odumierať viac konárov z vnútra koruny. Ovocný strom postupne stráca silu a úrodnosť je z roka na rok slabšia. To má za následok, že strom je potrebné zmladiť.

Po správne vykonanom reze stromy vyháňajú nové rodivé výhonky, čím sa obnoví postupne koruna a rodivosť. Nové konáre budú životaschopnejšie a žačnú prinášať veľké a chutné ovocie.

Mladé vitálne konáre majú menší sklon k takzvanej alternácii. Alternácia znamená, že stromy majú v jednom roku veľmi veľa plodov a v druhom roku sa na nich neobjaví takmer žiadna úroda.

Pravidelne orezávané ovocné dreviny starnú pomalšie, a tak sa z nich môžete vo svojom ovocnom sade tešiť oveľa dlhšie.


4: Rez uľahčuje zber úrody


V neupravených, hustých ovocných stromoch sa úroda zberá namáhavejšie. Cez hustú spleť konárov sa dá oveľa ťažšie dostať k plodom. Pri oberaní vysokých stromov hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo poranenia.

To je veľmi častý problém, keď sa stromy nestrihajú, ale majú úrodu. Chcete obrať úrodu ovocia, nie sa k nej dostať a obrať ju bezpečne? Aj vás trápi, ako obrať úrodu tam hore, tak vysoko, cez tak veľa konárov?

Správnym rezom sa postaráte o to, aby stromy nerástli až do neba. Výšku rastu môžete ľahko regulovať odborným zásahom, ktorým postupne znížite výšku koruny.

Zjednodušíte si tým také práce, ako je zber úrody a ošetrenie stromov, pri ktorých by ste museli krkolomne balansovať na vysokom rebríku.


5: Rez pomáha v boji proti škodcom


Ovocné stromy, ktoré sa nestrihajú a priebežne nekontrolujú sú častejšie napádané škodcami. Likvidácia škodcov v hustých a vysokých korunách si vyžaduje námahu. Ak treba urobiť postrek, účinná látka sa nedostane ku každému ohnisku choroby či ku všetkým škodcom.

Každoročným rezom a ošetrovaním stromov počas vegetácie zabezpečíte pomalšie alebo úplné šírenie škodcov a chorôb. Stromy tak nebudú trpieť a odvďačia sa vám peknou zdravou úrodou.


6: Stromy sú po reze oveľa stabilnejšie


Dosť často stávajú dva prípady:

  1. zlomenie konárov alebo ich častí
  2. vyvalenie celého stromu

V prvom prípade je to zapríčinené veľkou úrodou. Vtedy množstvo plodov strom nedrží a zlomí sa časť alebo celý konár. Druhým prípadom je podpník - koreň daného stromu na ktorom je naštepený. Podpník nedokáže udržať množstvo rodivých konárov a vyvráti sa celý strom.

Tomuto problému viete predchádzať. Väčšina stromkov, ktoré vysadíte alebo máte v záhrade sú naštepené na pomaly rastúcich podpníkoch. Tieto stromy budú menšie, rastú pomaly a majú veľké množstvo úrody.

Keď budete vysádzať mladé ovocné stromy, treba im dať pevnú oporu. Najlepšie drevený kôl. Jutovým pásom oviažte kmeň a špagátom priviažte ku kolu. Kôl osádzajte k stromu najlepšie zo strany, odkiaľ najviac fúka vietor.

Ďalej treba vytvarovať pevnú korunu výchovným rezom. Vytvoríte stabilnú kostru, ktorá odolá aj víchrici. Pevná koruna unesie dostatok plodov, avšak je potrebná prebierka počas vegetácie.

Odporúčam vám nenechávajte veľa plodov na jednom konári. Radšej menej ale bude kvalitnejšia úroda.


Chcete dosiahnuť presvetlenú, vzdušnú korunu na vašich ovocných stromoch? Potrebujete znížiť alebo zmladiť staršie ovocné stromy? Máte veľkú obavu z nedobre urobeného rezu svojpomocne?

Využite aktuálnu ponuku strihanie, rez ovocných stromov