Kedy strihať ovocné stromy?

17.01.2021

Ovocné stromy je možné strihať v dvoch termínoch, pričom reakcia stromov na rez umožňuje regulovať jednotlivé procesy ovplyvňujúce rast a rodivosť.

Zimný a predjarný rez


Rez ovocných stromov sa vykonáva tradične v zimných mesiacoch február a marec. Počas zimy sú stromy neolistené, a tak najlepšie je vidieť, akú stavbu má koruna.

V tomto ročnom období sa dá najjednoduchšie zistiť, koré konáre stromu či dreviny treba odstrániť a ktoré by mali ostať. Február a marec sú ideálne mesiace na zimný rez, pretože najsilnejšie mrazy už pominuli a ešte nezačali pučať listy. 

Rany sa začínajú hojiť hned po reze a choroby, ako napríklad chrastavitosť či plesne, majú menšiu šancu napadnúť strom.


Ak sa rez vykoná pri silných mrazoch, konáre sa často lámu, a tým vznikajú zbytočne veľké poranenia. Okrem toho silné mrazy môžu za určitých podmienok napáchať na čerstvo orezaných drevinách značné škody.


Dôležité: Zimný rez sa vykonáva na jabloniach, hruškách, slivkách a broskyniach. Taktiež pri kôstkovinách (marhule, čerešne, višne) s hustou a doteraz nestrihanou korunou. Neodporúča sa strihať stromy až po tom, ked začnú pučať, stromy môžu prísť o kvety, čo môže znížiť úrodu v tomto roku. 

Taktiež pri orechu a kôstkovinách začnú stromy vypúštať nadmerné množstvo miazgy, čo môže mať za následok výrazné oslabenie rastu a odumieranie konárov.

Letný rez

Letný rez sa vykonáva vtedy, ked stromy prisilno rastú a nerodia v letných mesiacochSlúži na spomalenie rastu jadrovín a kôstkovín. 

Odstráni sa ním množstvo listov, takže v koreňoch sa uloží menej rezervných látok a stromy budú rásť v nasledujúcom roku menej intezívne, takže si udržia požadovanú veľkosť.


Zároveň letným rezom sa dosiahne tvorba rodivého obrastu v budúcom roku. S konárov, ktoré sa skrýtia, vyrastú len1-2 mladé a v ich spodnej časti sa vytvorí rodivý obrast pre budúcu úrodu. Týmto sa strom nevyčerpá na tvorbu planých a nerodiacich konárov, ale na tvorbu rodivého dreva a pomalšieho rastu.

Dôležité: Letný rez sa vykonáva na marhuliach, čerešniach a višniach od polovice júla až do polovice septembra, po zbere úrody. Vtedy strom na rez už nereaguje tvorbou nových výhonkov. Používa tiež pre jablone a hrušky pestované na drôtenke, pri ktorom dochádza k premene listových púčikov na rodivý obrast.


Chcete odborne ostrihať ovocné stromy? 

Využite aktuálnu ponuku zimný rez, strihanie stromov